Ma Long po treći put, Liu Shiwen prvi put

ITTF

U nedjelju je u Budimpešti završilo Svjetsko prvenstvo, a svjetski prvak postao je Ma Long.

U finalu je s 4:1 (5, 7, -7, 9, 5) svladao Šveđanina Mattiasa Falcka te u svoju riznicu dodao i treći naslov svjetskog prvaka. I to uzastopni. Treći je igrač u povijesti kome je to pošlo za rukom tri puta uzastopce.
- Samo želim uživati u ovm trenutku jer ovo je vrlo posebna pobjeda za mene. Htio bih zahvaliti svim navijačima na podršci - kazao je Ma Long nakon finala.
Kineskinja Liu Shiwen nova je svjetska prvakinja nakon što je u finalu pobijedila sunarodnjakinju Chen Meng s 4:2. Dosad je na SP-ima dva puta bila srebrna, tri puta brončana, a u Budimpešti je ostvarila snove te se popela na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja. Liu Shiwen tako sada ima svjetski pojedinačni naslov, četiri puta je osvajala Svjetski kup i isto toliko puta Azijski kup, tri puta je bila pobjednica Pro Tour Grand finala te je jednom osvojila zlato na Azijskim igrama. Također, Liu Shiwen je u Budimpešti s Xu Xinom osvojila zlato u mješovitim parovima pobjedivši u finalu Japance Maharu Yoshimuru i Kasumi Ishikawu (4:1).
Inače, i ovo žensko SP je prošlo u azijskoj dominaciji. Od osmine finala sve igračice su bile iz Azije, a u polufinale su igrale četiri Kineskinje. Brončane medalje osvojile su dvostruka svjetska prvakinja Ding Ning i Wang Manyu. Od 1956. zlatna medalja je uvijek u vlasništvu neke azijske igračice, a od 1995. sva zlata osvojile su kineske igračice.
Kod muških parova Ma Long i Wang Chuqin su postali svjetski prvaci nakon što su pobijedili rumunjsko-španjolsku kombinaciju Ovidiu Ionescua i Alvara Roblesa (4:1). Bronca je pripala Portugalcima Tiagu Apoloniji i Joao Monteiru te Kinezima Liang Hingkunu i Lin Gaoyuanu. Kod žena svjetske prvakinje postale su Kineskinje Sun Yingsha i Wang Manyu nakon što su s 4:2 (-8, -3, 8, 3, 10, 8) pobijedile Japanke Hinu Hayatu i Mimu Ito.
Kinezi su u Budimpešti osvojili svih pet zlatnih medalja.